Skip to content Skip to footer
Mięśnie/okolica ćwiczona: m. dwugłowy uda
  1. Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach. Prawą nogę zegnij w kolanie. Lewą pozostaw wyprostowaną. Skieruj palce lewej stopy na siebie, następnie zaczep o podeszwę stopy pasek, gumę do ćwiczeń lub ręcznik i chwyć w obie dłonie. Skręć lewą nogę maksymalnie do wewnątrz.
  2. Wprowadzenie rozciągnięcia: Powoli unieś lewą nogę w górę i w prawo (nad prawą nogą) do uczucia lekkiego ciągnięcia po bocznej stronie uda i łydki. Jeżeli nie jesteś w stanie utrzymać nogi w powietrzu możesz podłożyć piłkę lub kilka książek pod piętę lewej nogi. W celu zwiększenia rozciągnięcia możesz wyprostować prawą nogę w kolanie.
  3. Ruch: Naciśnij stopą na pasek tak jakbyś chciał przesunąć palce u stóp w dół. Siła nacisku to 20% siły maksymalnej. Utrzymaj nacisk przez ok. 8-10 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij nacisk i przesuń nogę wyżej i w prawo nowej bariery. Cykl powtórz 5-7 razy.
  4. Zakończenie ćwiczenia: Puść pasek i utrzymaj nogę w końcowym położeniu przez 5 s. Jeżeli wykorzystywałeś podpórkę pod piętę, to puść pasek

    i aktywnie przyciągnij palce na siebie przez 5 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie. Analogicznie powtórz na drugą stronę.

  5. Możliwe błędy:
    • noga niedostatecznie skręcona do wewnątrz,
    • kolano lewej nogi jest zgięte.
Mięśnie/okolica ćwiczona: pasmo biodrowo-piszczelowe i m. naprężacz powięzi szerokiej
  1. Pozycja wyjściowa: Klęknij na prawym kolanie prawym bokiem do krzesła. Prawą stopę i podudzie przesuń maksymalnie w lewo (do środka). Lewą nogę wysuń do przodu i wyprostuj w kolanie. Prawą dłoń połóż na krześle, lewą na lewym biodrze. Spójrz na wprost, wyprostuj plecy i “schowaj ogon pod siebie”.
  2. Wprowadzenie rozciągnięcia: Przesuń lewą nogę w przód i w prawo. Pozwól aby lewe biodro opadło do podłogi, a prawe biodro wypchnij w przód i w prawo do momentu uczucia lekkiego ciągnięcia po zewnętrznej stronie prawego biodra.
  3. Ruch: Unieś lewe biodro i ściśnij nogi tak, jakbyś chciał je złączyć. Siła napięcia to 20% siły maksymalnej. Utrzymaj napięcie przez ok. 8-10 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie i przesuń lewą nogę w prawo oraz prawe podudzie w lewo do nowej bariery. Cykl powtórz 5-7 razy.
  4. Zakończenie ćwiczenia: Zostań w pozycji i aktywnie napnij nogi w kierunku lewa noga w prawo, a prawe podudzie w lewo przez 5 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie. Analogicznie powtórz na drugą stronę.
  5. Możliwe błędy:
    • prawe biodro jest zgięte,
    • lewa noga nie przesuwa się w przód i w prawo,
    • plecy są wygięte (lordoza), a miednica w przodopochyleniu,
    • plecy są zgięte do boku.
Mięśnie/okolica ćwiczona: m. przywodziciele
  1. Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach. Zegnij obie nogi w kolanach, chwyć kolana dłońmi i przyciągnij je do brzucha. Kość krzyżowa leży na podłożu.
  2. Wprowadzenie rozciągnięcia: Rozłóż oba kolana na boki do uczucia lekkiego ciągnięcia po wewnętrznej stronie uda. Dłonie ustaw po wewnętrznej stronie kolan.
  3. Ruch: Naciśnij kolanami na dłonie (jak do złączenia nóg). Siła nacisku to 20% siły maksymalnej. Utrzymaj nacisk przez ok. 8-10 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij nacisk

    i przesuń do nowej bariery. Cykl powtórz 5-7 razy.

  4. Zakończenie ćwiczenia: Ustaw dłonie na zewnętrznej stronie kolan, naciśnij kolanami na dłonie przez 5 s z siłą 50% siły maksymalnej. Weź wdech, a z wydechem zbliż kolana do siebie i przyciągnij do brzucha. Utrzymaj przyciągnięte kolana przez 5 s. Weź wdech,

    a z wydechem rozluźnij napięcie. Aktywnie przesuń nogi w kierunku podłogi  – wyprostuj nogi.

  5. Możliwe błędy:
    • kolana są poniżej linii bioder.
Mięśnie/okolica ćwiczona: m. półścięgnisty i półbłoniasty
  1. Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach. Prawą nogę zegnij w kolanie. Lewą pozostaw wyprostowaną. Skieruj palce lewej stopy na siebie, następnie zaczep o podeszwę stopy pasek, gumę do ćwiczeń lub ręcznik i chwyć w obie dłonie. Skręć lewą nogę maksymalnie na zewnątrz.
  2. Wprowadzenie rozciągnięcia: Powoli unieś lewą nogę w górę i w lewo do uczucia lekkiego ciągnięcia po tylnej, przyśrodkowej stronie uda i łydki. Jeżeli nie jesteś
    w stanie utrzymać nogi w powietrzu możesz podłożyć piłkę lub kilka książek pod piętę lewej nogi. W celu zwiększenia rozciągnięcia możesz wyprostować prawą nogę

    w kolanie.

  3. Ruch: Naciśnij stopą na pasek tak jakbyś chciał przesunąć palce u stóp w dół. Siła nacisku to 20% siły maksymalnej. Utrzymaj nacisk przez ok. 8-10 s. Weź wdech,

    a z wydechem rozluźnij nacisk i przesuń nogę wyżej i w lewo do nowej bariery. Cykl powtórz 5-7 razy.

  4. Zakończenie ćwiczenia: Puść pasek i utrzymaj nogę w ostatecznym położeniu przez

    5 s. Jeżeli wykorzystywałeś podpórkę pod piętę, to puść pasek i aktywnie przyciągnij palce na siebie przez 5 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie. Analogicznie powtórz na drugą stronę.

  5. Możliwe błędy:
    • noga niedostatecznie skręcona na zewnątrz,
    • kolano lewej nogi jest zgięte.
Mięśnie/okolica ćwiczona: m. czworogłowy uda
  1. Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach lewym bokiem blisko krawędzi łóżka. Prawą nogę zegnij w kolanie i oprzyj stopę na podłożu.
  2. Wprowadzenie rozciągnięcia: Lewe podudzie zsuń z krawędzi łóżka i zegnij w kolanie, tak, żeby swobodnie zwisało. Zaczep pasek/gumę/ręcznik na wysokości stawu skokowego

    i chwyć oba końce w lewą dłoń. Następnie pociągając za pasek przyciągnij stopę do pośladka do momentu uczucia lekkiego napięcia na przedniej stronie uda.

  3. Ruch: Naciśnij lewą stopą na pasek, jak do wyprostu kolana. Siła nacisku to 20% siły maksymalnej. Utrzymaj nacisk przez ok. 8-10 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij nacisk

    i przesuń stopę bliżej pośladka. Cykl powtórz 5-7 razy.

  4. Zakończenie ćwiczenia: Aktywnie (bez użycia paska) przyciągnij lewą piętę do pośladka na 5 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie. Analogicznie powtórz na drugą stronę.
  5. Możliwe błędy:
    • plecy odrywają się od podłoża.
Nasza strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o korzystaniu z plików cookie: Polityka prywatności