Mięśnie/okolica ćwiczona: m. nadgrzebieniowy
- Pozycja wyjściowa: Usiądź na krześle. Zegnij lewy łokieć do około 90o i połóż lewą dłoń na brzuchu. Następnie chwyć prawą dłonią lewy nadgarstek.
- Wprowadzenie rozciągnięcia: Usiądź na krześle. Zegnij lewy łokieć do około 90o i połóż lewą dłoń na brzuchu. Następnie chwyć prawą dłonią lewy nadgarstek.
- Ruch: Usiądź na krześle. Zegnij lewy łokieć do około 90o i połóż lewą dłoń na brzuchu. Następnie chwyć prawą dłonią lewy nadgarstek.
- Zakończenie ćwiczenia: Usiądź na krześle. Zegnij lewy łokieć do około 90o
i połóż lewą dłoń na brzuchu. Następnie chwyć prawą dłonią lewy nadgarstek.
- Możliwe błędy:
- unoszenie lewego barku,
- skręt tułowia.
Mięśnie/okolica ćwiczona: m. podłopatkowy
- Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach. Zegnij nogi w kolanach i oprzyj stopy na podłodze. Połóż lewą dłoń z przodu prawego barku. Prawe ramię odsuń w bok od tułowia o ok. 90 o , połóż ramię na podłożu i zegnij rękę w łokciu. Przedramię ustaw pionowo.
- Wprowadzenie rozciągnięcia: Powoli skręć prawe ramię na zewnątrz (przedramię
i grzbiet dłoni przesuwa się do podłogi), do momentu uczucia unoszenia się prawego barku.
- Ruch: Minimalnie cofnij ruch aby zmniejszyć rozciągnięcie. Utrzymaj pozycję przez ok. 8-10 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie i kontynuuj ruch. Cykl powtórz
5-7 razy.
- Zakończenie ćwiczenia: Przełóż lewą dłoń pod prawe przedramię. Naciśnij przedramieniem na lewą dłoń (rotacja zewnętrzna) z siłą 50% siły maksymalnej przez 5 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie. Analogicznie powtórz na drugą stronę.
- Możliwe błędy:
- unoszenie prawego barku,
- wyprost łokcia,
- ślizganie się łokcia po podłodze, zamiast ruchu rotacji.
Mięśnie/okolica ćwiczona: m. obły większy
- Pozycja wyjściowa: Stań twarzą do ściany. Nogi ustaw w lekkim rozkroku. Połóż prawą dłoń przed sobą na ścianie. Ustaw dłoń na wysokości wzroku. Zostaw łokieć lekko ugięty.
- Wprowadzenie rozciągnięcia: Przesuń dłoń po ścianie w kierunku godziny 11 (w górę
i w lewo), do momentu uczucia napięcia/bólu na bocznej stronie łopatki lub na górnej części barku. Następnie lekko cofnij, żeby napięcie znikło.
- Ruch: Utrzymując dłoń w jednym miejscu, wykonaj ruch jak do skręcenia kierownicy samochodu w prawo (skurcz izometryczny). Siła napięcia to 20% siły maksymalnej. Utrzymaj napięcie przez ok. 8-10 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie, następnie przesuń do nowej bariery (w lewo i w górę). Cykl powtórz 5-7 razy.
- Zakończenie ćwiczenia: połóż lewą dłoń na prawym nadgarstku. Naciśnij prawą ręką do góry, a lewa dłonią oporuj. Utrzymaj nacisk przez 5 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie. Analogicznie powtórz na drugą stronę.
- Uwagi: Jeżeli nie jesteś w stanie wprowadzić rozciągnięcia przez ruch dłoni na godzinę 11, możesz stanąć bokiem do ściany i przesuwać dłoń po ścianie w kierunku odwiedzenia (tylko do góry). W tym wypadku napięcie wykonujesz tak jak opisano wyżej (skręcanie kierownicy), ale po wydechu i rozluźnieniu staraj się przesunąć dłoń w górę do ponownego uczucia napięcia.
- Możliwe błędy:
- dodatkowy ruch skręcania ręki do wewnątrz przy wprowadzaniu rozciągnięcia.
Mięśnie/okolica ćwiczona: m. dwugłowy ramienia głowa długa
- Pozycja wyjściowa: Stań przodem do obiektu o wysokości mniej więcej do połowy Twojego tułowia. Ustaw lewą nogę w wykroku poza obrysem obiektu. Oprzyj prawą dłoń o obiekt i skieruj palce dłoni w dół. Ramię i łokieć pozostaw wzdłuż tułowia.
- Wprowadzenie rozciągnięcia: Przesuwaj dłoń w dół po obiekcie do momentu uczucia rozciągania/bólu po przedniej stronie ramienia. Jeżeli nie czujesz rozciągania/bólu przysuń się bliżej obiektu.
- Ruch: Naciśnij dłonią na obiekt i w kierunku do góry. Siła napięcia to 20% siły maksymalnej. Utrzymaj napięcie przez ok. 8-10 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie, następnie przesuń dłoń w dół.
- Zakończenie ćwiczenia: połóż lewą dłoń na prawym nadgarstku. Naciśnij prawym nadgarstkiem na lewą dłoń z siłą 50% siły maksymalnej przez 5 s. Weź wdech,
a z wydechem rozluźnij napięcie. Analogicznie powtórz na drugą stronę.
- Możliwe błędy:
- bark się unosi lub przesuwa do przodu/do tyłu w trakcie ćwiczenia,
- ramię odrywa się od tułowia,
- przy nacisku na obiekt, dłoń ślizga się po nim.
Mięśnie/okolica ćwiczona: m. ramienny
- Pozycja wyjściowa: Usiądź na krześle, nogi ustaw na szerokość bioder. Połóż prawy łokieć na stole lub oparciu krzesła, tak by barki pozostały rozluźnione. Pod łokieć możesz podłożyć poduszkę.
- Wprowadzenie rozciągnięcia: wyprostuj prawą rękę w łokciu. W okolicy nadgarstka połóż opuszki palców lewej dłoni, ale nie dociskaj przedramienia do dołu.
- Ruch: Unieś lekko prawy nadgarstek. Jednocześnie oporuj ruch czubkami palców lewej dłoni. Siła nacisku to 20% siły maksymalnej. Utrzymaj napięcie przez ok. 8-10 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie, następnie pozwól ręce opaść pod wpływam grawitacji. Cykl powtórz 5-7 razy. Analogicznie powtórz na drugą stronę.
- Możliwe błędy:
- rozciąganie mięśnia przez docisk lewej ręki,
- rozciąganie mięśnia przez docisk lewej ręki,
- wykonywanie ćwiczenia w przypadku przeprostu w łokciach.
Mięśnie/okolica ćwiczona: m. trójgłowy ramienia
- Pozycja wyjściowa: Usiądź na krześle, stopy oprzyj o podłoże, wyprostuj plecy. Ustaw ramię i łokieć lewej ręki wzdłuż ciała. Prawą dłonią podtrzymuj lewy nadgarstek.
- Wprowadzenie rozciągnięcia: Za pomocą prawej dłoni zegnij lewą rękę w łokciu do momentu uczucia lekkiego ciągnięcia. Następnie lekko cofnij, żeby napięcie znikło.
- Ruch: Napnij lewą rękę w kierunku wyprostu łokcia. Prawą ręką oporuj. Siła nacisku to 20% siły maksymalnej. Utrzymaj napięcie przez ok. 8-10 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie, następnie zegnij lewą rękę do ponownego uczucia ciągnięcia. Cykl powtórz 5-7 razy.
- Zakończenie ćwiczenia: Rozluźnij uchwyt i na 5 s aktywnie zegnij rękę w łokciu. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie. Analogicznie powtórz na drugą stronę.
- Możliwe błędy:
- przedramię i łokieć lewej ręki nie znajdują się przy ciele,
- lewy bark unosi się lub przesuwa przód/tył.
Mięśnie /okolica ćwiczona: m. dwugłowy ramienia głowa krótka
- Pozycja wyjściowa: Stań lewym bokiem do futryny/szafy. Lewą nogę ustaw przed prawą (wykrok). Opuść barki. Lewą ręka chwyć futrynę/szafę na wysokości barku. Wyprostuj lewy łokieć.
- Wprowadzenie rozciągnięcia: Skręć tułów w prawo bez zginania łokcia i przesuwania barku w przód do momentu uczucia lekkiego ciągnięcia z przodu barku/ramienia. Następnie lekko cofnij, żeby napięcie znikło.
- Ruch: Zegnij rękę w łokciu, utrzymując chwyt na futrynie (ruch jak przyciąganie futryny do siebie – skurcz izometryczny). Siła napięcia to 20% siły maksymalnej. Utrzymaj napięcie przez ok. 8-10 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie i wykonaj skręt w prawo do nowej bariery. Cykl powtórz 5-7 razy.
- Zakończenie ćwiczenia: Aktywnie ściągnij łopatkę w tył i w dół przez 5 s. Weź wdech, a z wydechem rozluźnij napięcie. Analogicznie powtórz na drugą stronę.
- Możliwe błędy:
- unoszenie barku,
- zgięcie boczne tułowia.